ККМЕ

Класически китайски медицина и енергознание

 
 

Традиционните Китайски Тао Филoсофия и Лечебни Изкуства предлагат на всеки един от нас един могъщ подход към здраве и здравословен начин на живот.

Нашата цел в Тао Институт - Варна е да се създаде място достъпно за всеки, където да се насърчи разпространението на мъдростта на Китайската Класическа Традиция предлагайки един курс на обучение основан на изучаването на ключови текстове относно енергиите и акупунктурата като Хуангди Неи Чинг (Вътрешния Класик на Жълтия Император) съставен от текстовете на Су Уен и Линг Шу.

Това древно знание е доказало ефикасността си и се е утвърдило през хилядолетията чрез емпиризма си и практическия опит и едва сега, в последните няколко години, благодарение на модерните технологии и  последните научни изследвания, установяваме научната дълбочина на Китайската Традиция.

Поставяйки човека между Земя и Небе, в контекста на мястото му във Вселената, силата на Китайските Традиционни Лечебни Изкуства има предимно в това, че разглежда индивида като едно цяло, като отворена система в нестабилно равновесие и постоянен обмен с външните енергии, осигуряваща така един персонализиран подход в леченията, а не общо лечение на една патология.



Ученията ни са достъпни за всеки, без значение дали

е с медицинско образование или без.


Обучението ще се провежда през уикендите плюс два семинара траещи 6 последователни дни, два пъти годишно, за да позволим на работещите да не прекъсват професионалната си активност.



Независимо дали вашите цели и очаквания са културни или професионални, те със сигурност ще бъдат задоволени. Ще откриете едно истинско и автентично духовно измерение.



Акупунктурата е обявена от Юнеско за културно нематериално богатство на човечеството на 16 ноември 2010 година!





Космо-Психо-Соматика


Често чуваме да казват, че Човека е едно цяло:  една духовна (или психична) част и една физическа (или соматична) част.  Говорят за прихосоматично, но това остава само теория защото в нашето общество, важното е соматичното. Така, при наличие на болка, за много хора, е трудно да допуснат друга причина освен физическата. Термина “на нервна почва” се използва понякога, но не е считан в медицинския свят за “сериозен”...просто народен!


Конвенционалната медицина търси соматичната причина по всички азимути, използвайки какви ли не модерни средства - рентген, ядреномагнитен резонанс, други сканери и пособия за да открие “нещо”, което да не е в нормата, дори и ако това нещо няма пряка връзка с първоначалното оплакване.


Да се счита Човека като едно психосоматично цяло е лошо усвоена концепция в ежедневието.


Какво да кажем тогава за Човека видян през призмата на Китайската Традиция...Не само, че е психосоматичен, но е “космо-психо-соматичен”.


Защо “космо”? Ами просто защото човекът пътува из Вселената яхнал един космически кораб, наречен Земя, потопен е в една космична и телурична среда, която влияе положително или отрицателно дърху него, като започнем например от климата.


Защо “психо”? Защото това, което характеризира мъжът и жената, е съзнанието, което се развива чрез мисълта, творчеството и емоциите.


Колкото до “соматичния” аспект, той достатъно е бил слаган на преден план в нашата епоха, преди всичко материалистична, за да не се връщаме към него сега.





Още за акупунктуратаOsnovi_na_TKM.html



За Китайския КалендарTian_Gan-Di_Zhi.html